Найперспективнішим і універсальним варіантом серед різних видів штучного освітлення приміщень і вулиць на сьогодні є світлодіодна підсвітка. Її джерелом є напівпровідникові пристрої, що мають назву світлодіоди.
Перші діоди використовувались як індикатори. Світло, яке ними випромінювалось, було інфрачервоним і мало низьку інтенсивність. Згодом було створено кольорові діоди, а сфера їхнього застосування розширилася. Поява білих вогників дозволила використовувати їх для освітлення не тільки приміщень, але й вулиць.
Сьогодні застосування світлодіодного освітлення можливе в ліхтариках, радіоприймачах, калькуляторах, телевізорах, пральних машинах, транспортних засобах, смартфонах. Через низьке споживання енергії його використовують для облаштування дисплеїв у аеропортах, на залізнодорожних вокзалах, стадіонах, автобусних станціях тощо. Діоди застосовуються також при виготовленні святкового освітлення, світлофорів, динамічних інформаційних і навігаційних знаків на автострадах, аварійних вогнів. Хороша видимість навіть вдень, швидке перемикання, тривалий термін експлуатації, високі фокус та потужність дозволяють використовувати пристосування у вказівниках поворотів, стоп-сигналах засобів пересування.
Типи діодних джерел освітлення
Зазвичай споживачі називають лед лампами різні вироби. Але насправді вони мають між собою певну різницю:
- Світлодіод є самостійним джерелом освітлення. Він може бути основою LED ламп, світильників. Іноді його застосовують у якості світлового індикатора (підсвічуванні вимикача).
- Діоди об’єднуються в модулі, встановлюючись на спеціальну плату. В якості прикладу можна навести кластер, світлодіодну стрічку на стелю.
- Світлодіодні лампи є випромінюючими елементами, які своїм виглядом нагадують звичайні лампи розжарювання. Через те, що вони придатні до використання у більшості корпусів світильників, ними замінюють традиційні джерела світла.
- Світильники світлодіодні є самостійними конструкціями, зібраними з використанням лед ламп або модулів.
Особливості пристосувань
Конструкція виробів є досить складною. Їх не можна підключити до мережі, показники змінного струму якої становлять 220 В. Живлення діодів відбувається завдяки постійній напрузі у 12-24 В. Тому в корпусах пристроїв передбачене розташування напівпровідника, який зменшує напругу і випрямляє струм.
Найчастіше це драйвер у вигляді електронної плати з резисторами, конденсаторами, діодним мостом та іншими компонентами, від яких залежить тип елементу і його вартість. Змінюючи струм, драйвери дозволяють світлодіодному освітленню працювати від 220 В, захищають його від різких змін напруги.
Залежність від температур та деградація кристалів через перегрів є ще одним мінусом виробів. Корпус із якісного пластику, алюмінію сприяє вчасному відведенню тепла. Більшість моделей оснащена радіатором. Металічна ребриста пластина може бути монтована в корпус або розташовуватись ззовні. Завдяки їй тепло відводиться від кристалів, що виключає нагрівання ламп.
Наявність в лед пристрої вбудованого димера дозволяє користувачам змінювати яскравість освітлення, використовуючи пульт, панель сенсорного керування. Тобто залежно від настрою, часу доби, особливостей зайняття світло в приміщенні можна робити м’яким чи дуже яскравим.
Якість світлодіодного освітлення сприяє тому, що його з кожним днем все частіше використовують як в побуті, так і в інших сферах життєдіяльності людини. Поступово лед прилади витісняють більш традиційні моделі ламп та світильників.